Fragment mojej recenzji został umieszczony na okładce powieści "Skazaniec. Z bestią w sercu" Krzysztofa Spadło


Moja recenzja została zamieszczona na okładce powieści "Wojownicy. Odwet Wysokiej Gwiazdy" Erin Hunter

Fragment mojej recenzji „Korony śniegu i krwi” został umieszczony na okładce powieści Elżbiety Cherezińskiej – "Niewidzialna korona"

piątek, 22 lutego 2019

Seria Książkożercy od wydawnictwa Wilga

"Super Marian nad jeziorem"
Tekst: Barbara Wicher
Wydawnictwo: Wilga
Warszawa 2019
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 26 
Ilustracje: Edyta Karaban
ISBN: 978-83-280-6542-0
 
 
 






"Akcja Jogi"
Tekst: Barbara Wicher
Wydawnictwo: Wilga
Warszawa 2019
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 34
Ilustracje: Nina Jaworowska-Duchlińska
ISBN: 978-83-280-5124-9
 
 
 
 
 
 
 
"Bomberka"
Tekst: Grażyna Nowak Balcer
Wydawnictwo: Wilga
Warszawa 2019
Oprawa: miękka ze skrzydełkami
Liczba stron: 50
Ilustracje: Edyta Karaban
ISBN: 978-83-280-5074-7
 

 
 
 
 
Proponowane przez wydawnictwo Wilga książki Książkożercy to trójstopniowa seria przeznaczona dla dzieciaków rozpoczynających swoją przygodę z nauką czytania. Oczywiście ciekawa jest również i dla tych maluchów, którym nadal czytają rodzice, dziadkowie, czy starsze rodzeństwo.
W obecnej chwili dostępne są trzy tytuły, wkrótce ukazać się mają kolejne trzy, choć może – jeśli seria spotka się z pozytywnym przyjęciem – będzie ich ostatecznie więcej. Na każdej z okładek jest wyraźne oznaczenie, do którego poziomu nauki przewidziana jest dana książka. Poziomy, jak już wspomniałam, są trzy i oznaczono je pierwszymi literami alfabetu. Tak więc, dla zupełnie początkujących dzieci jest A (dla Książkogryzaków), następnie B (dla Książkołasuchów). Książki z poziomu C (dla Książkożerców) to już właściwie nowelki dla dzieciaków, które całkiem dobrze radzą sobie ze składaniem słów i zdań i wiele rozumieją z tego, co czytają.
Czym charakteryzują się książki z serii Książkożercy? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na ich treść. To ciekawa fabuła, wciągająca nawet dużo mniejsze dzieci (np. moje niespełna trzylatki) i sympatyczni bohaterowie, których nie sposób nie polubić. Ponadto duże, naprawdę wyraźne litery, których nie mąci kolorowe tło. Czarno na białym. Klasycznie. I bardzo dobrze. Ilustracje – ładne, kolorowe, naprawdę wciągające – choć są ważną częścią książeczek, nie przeszkadzają w czytaniu. Wyraźna jest granica między tekstem a ilustracją i można nawet zajmować się nimi osobno. 
W książeczkach z poziomu A znajdujemy krótkie, proste zdania. Składające się z niedługich słów. Właściwie, żeby być precyzyjnym, po jednym zdaniu na każdą stronę, Tak, by nie zniechęcić małego Książkogryzaka zbyt wielkim wysiłkiem. Książeczki typu B są już trochę bardziej skomplikowane. Mianowicie zdania są bardziej złożone i jest ich na każdej stronie więcej. Nawet do pięciu. Przy okazji jest też o kilka stron więcej, więc globalnie tekstu znacznie więcej niż dla początkujących. Dodatkowo z tyłu znajduje się "słowniczek trudnych wyrażeń", który sprawi, że młody czytelnik nie będzie musiał co chwilę pytać o coś swych rodziców i poczuje się jeszcze bardziej samodzielny. Książeczka z poziomu C to już właściwie całkiem spora nowelka dla maluchów. Dłuższe zdania złożone, całe strony zapisane tekstem. Im, oczywiście, towarzyszą całe strony z ilustracjami, ale to już poważny kawał literatury dla małego czytelnika. Wprowadzone zostają tu również trudne ortograficznie wyrazy. Na końcu również słowniczek. 
We wszystkich książeczkach znajdują się na końcu pytania kontrolne, dzięki którym dzieci (a także ich opiekunowie) mogą sprawdzić, jak wiele zrozumiały i zapamiętały z przeczytanego właśnie tekstu.
Na samym końcu książeczek znajdują się naklejki. Niestety, nie do końca jeszcze zrozumiałam, jakie mogą mieć ciekawe zastosowanie. Być może dlatego, że moje dzieci dopiero uczą się literek i to ja im czytałam wszystkie historyjki.
Właśnie. Historyjki. O czym właściwie są? O dzieciach – i to bardzo duży plus, bo mały czytelnik od razu może poczuć więź z bohaterami. Pierwsza książeczka jest o chłopcu, który dostaje na urodziny konsolę, z którą nie może się rozstać. Niestety, w związku z tym przydarzy mu się pewna przykra historia. Na szczęście, wszystko skończy się dobrze. Druga książeczka to historia detektywistyczna, opowiadająca o młodym rodzeństwie, które postanowiło pomagać znajomym w rozwikływaniu różnych zagadek. Będą zatem poszukiwali właścicieli zaginionego kotka. Trzecia książeczka również opowiada o rodzeństwie. Tym razem jednak młodsza siostra, zapatrzona w starszego brata, przeskrobie co nieco, chcąc przymierzyć kurtkę marzeń, czyli tytułową bomberkę. Wyniknie z tego ciekawa historia, która może nauczyć dzieci całkiem sporo i to o kilku ważnych w życiu kwestiach. 
Uwagi krytyczne? Niestety są dwie. Nasze książeczki już przy pierwszym czytaniu wyglądają, jakby się miały za minutę rozkleić. Mam nadzieję, ze to tylko mylne wrażenie i tak się jednak nie stanie. Gorsza sprawa to to, że w książce "Akcja Jogi" jest błąd – konkretnie brakuje jednej litery. Ja, jako wprawiony czytelnik, mogłabym to pominąć milczeniem, ale zważywszy na to, że książka jest jednak przeznaczona dla dzieci i to do nauki czytania, to jest to poważne zaniedbanie. Można jedynie liczyć, że zostanie poprawione w przypadku ewentualnego dodruku.
Ogólnie zatem – książki z serii Książkożercy są naprawę ciekawą i przyjemną propozycją skierowaną do dzieci zaczynających swą przygodę z czytaniem. Interesująca treść, ładne wykonanie, wygodne do trzymania w małych rączkach. Kolorowe, zabawne i mądre. Spokojnie mogę polecić.



 




Książkę przeczytałam dzięki życzliwości Wydawnictwa Wilga

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz