Fragment mojej recenzji został umieszczony na okładce powieści "Skazaniec. Z bestią w sercu" Krzysztofa Spadło

Fragment mojej recenzji „Korony śniegu i krwi” został umieszczony na okładce powieści Elżbiety Cherezińskiej – „Niewidzialna korona” (wyd. Zysk i S-ka)

sobota, 6 października 2018

Ojczyznę naszą pobłogosław, Panie

Wydawnictwo: Jedność
Kielce 2018
Oprawa: twarda
Liczba stron: 320
ISBN: 978-83-7971-923-5

"Chrześcijanin, podążając za Jezusem, również darzy miłością swoją ojczyznę. Modlitewnik „Ojczyznę naszą pobłogosław, Panie”, stanowi znakomitą pomoc do realizacji miłości wobec Polski oraz wywiązywania się z podstawowego obowiązku patriotycznego względem niej, będącego jednocześnie przywilejem, którym jest modlitwa za nią."


Kiedy widzi się takie modlitewniki, to nie sposób przejść obok nich obojętnie. "Ojczyznę naszą pobłogosław, Panie" to wyjątkowo pięknie wydana, a jednocześnie całkiem poręczna pozycja. Warto się z nią zapoznać.
Twarda, elegancka oprawa ze złotym ryngrafem. Biało-czerwona, jak przystało na patriotyczną książkę. Ładny, delikatnie błyszczący papier, zdobienia na każdej stronie, elegancka czerwona materiałowa zakładka. Wszystko to zachęca i sprawia, że całość przyjemnie się czyta. A także komfortowo się modli, a o to przede wszystkim w modlitewnikach chodzi.
Wszystko rozpoczyna się wyborem fragmentów z dzieła Jana Pawła II, "Pamięć i tożsamość" o tym, czym jest jego zdaniem Ojczyzna. Dalej wymienieni są, w hierarchii – począwszy od głównych, poprzez drugorzędnych, a kończąc na pozostałych – patroni Polski. 
Pierwsza część modlitewnika to zbiór modlitw za przyczyną kolejnych patronów naszej Ojczyzny – Maryi Panny Królowej Polski, świętych Wojciecha, Stanisława biskupa, Stanisława Kostki, Andrzeja Boboli i pozostałych (w tym choćby do ks. Jerzego Popiełuszki, Kazimierza Jagiellończyka czy Karoliny Kózkówny).
Druga część to, czasem dłuższe, czasem krótsze, biogramy patronów Polski, wybranych polskich świętych i błogosławionych oraz kandydatów do chwały ołtarzy. To ostatnie tym ciekawsze, że nieczęsto można o nich przeczytać w jednym zbiorze.
Trzecia, a zarazem ostatnia część modlitewnika to blisko 70 różnych modlitw za Ojczyznę, a więc naprawdę pokaźny wybór.
Modlitewnik z pewnością nie przez przypadek ukazuje się właśnie w tym roku, w setną rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Tym bardziej więc warto takowy nabyć – mamy za co dziękować i o co prosić na przyszły wiek i jeszcze dłużej.
 


Książkę przeczytałam dzięki życzliwości Wydawnictwa Jedność

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz