Fragment mojej recenzji został umieszczony na okładce powieści "Skazaniec. Z bestią w sercu" Krzysztofa Spadło

Fragment mojej recenzji „Korony śniegu i krwi” został umieszczony na okładce powieści Elżbiety Cherezińskiej – „Niewidzialna korona” (wyd. Zysk i S-ka)

czwartek, 14 listopada 2019

Przyroda to przygoda, czyli nowa seria od Jedności

"Sikorka i jej przyjaciele" 
Friederun Reichenstetter
Wydawnictwo: Jedność
Kielce 2019
Tytuł oryginału: Die kleine Meise und ihre Freunde
Przekład (z j. niemieckiego): Magdalena Jałowiec
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Ilustrował: Hans-Gunther Doring 
ISBN: 978-83-8144-088-2

"Pszczoły i ich niezwykły świat" 
Friederun Reichenstetter
Wydawnictwo: Jedność
Kielce 2019
Tytuł oryginału: Wie lebt die kleine Honigiene?
Przekład (z j. niemieckiego): Magdalena Jałowiec
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Ilustrował: Hans-Gunther Doring 
ISBN: 978-83-8144-087-5
 
 
 
 
"Biedronka i inni mieszkańcy łąki" 
Friederun Reichenstetter
Wydawnictwo: Jedność
Kielce 2019
Tytuł oryginału: Die kleine Marienkafer und die Tiereauf der Wiese
Przekład (z j. niemieckiego): Magdalena Jałowiec
Oprawa: twarda
Liczba stron: 32
Ilustrował: Hans-Gunther Doring 
ISBN: 978-83-8144-089-9
 
 
 
 
 
Choć zima zbliża się coraz większymi krokami i właściwie zaczynamy już odliczać dni do Bożego Narodzenia, Wydawnictwo Jedność zaprasza nas do przyrodniczej przygody. Jego nakładem ukazały się właśnie na rynku trzy rewelacyjne książki autorstwa Friederuna Reichenstettera, a do każdej z nich dołączona jest piękna płyta z nagraniem.
Wszystkie książki podzielone są na niezbyt długie, na ogół dwustronicowe rozdziały, których jest, w każdej z nich, kilkanaście. Pozwala to na spokojne przyswojenie wiadomości i nieznudzenie dzieci nadmiarem informacji. Seria jest również pięknie zilustrowana przez Hansa-Gunhtera Doringa, którego barwne ilustracje bardzo przypominają fotografie. Do tego stopnia, że naprawdę aż się wzdrygałam, kiedy na kolejnych stronach pojawiały się różne "robaki".
Jak wskazuje tytuł "Sikorka i jej przyjaciele" pozycja ta nie traktuje jedynie o sikorkach, ale o wielu różnych ptakach. To niesamowicie ciekawa opowieść o latających zwierzętach – głównie tych, które możemy spotkać na co dzień na polskiej wsi i w polskim mieście (choć autor jest Niemcem, przyroda w Niemczech nie różni się tak bardzo od naszej). Z książki młody czytelnik dowie się między innymi, co jest smakołykiem dla ptaków, jak brzmią ich odgłosy, jacy nieprzyjaciele czekają na młode ptaszki, a jakie są dla nich pokarmem, czy też jak odróżnić kruka od gawrona, wrony i kawki. Na końcu zaś czeka na niego mały atlas ptaków. Moim zdaniem idealna rzecz – można go sobie skserować i pociąć, bo jest w formie oddalonych od siebie kwadratów, i na przykład zrobić z niego grę memory, przy której dziecko będzie nie tylko szukało pasujących par, ale uczyło się nazw podniebnych mieszkańców Ziemi. Na dołączonej do książki płycie znajduje się interesująco opowiedziana historia, której towarzyszą odgłosy ptaków. Dzięki temu dzieci poznają otaczający je świat i nauczą się rozpoznawać ptasie głosy.
"Pszczoły i ich niezwykły świat" to pozycja, która rzeczywiście skupia się na pszczołach, wspominając inne zwierzęta tylko wówczas, gdy jest to rzeczywiście konieczne. Poznajemy życie pszczół od samego początku, a więc od złożenia jaj przez królową. Oglądamy od środka ul, niemalże nasłuchujemy bzyczenia, dowiadujemy się o tym jakie zadania mają poszczególne pszczoły, kto w świecie przyrody jest ich nieprzyjacielem, jak pszczoły ze sobą rozmawiają. I, oczywiście, jak powstaje miód. Dla najbardziej zainteresowanych – budowa ciała pszczoły i pszczela Księga Guinnesa. Natomiast na płycie CD – interesująco opowiedziana historia, z towarzyszącymi jej odgłosami przyrody.
I w końcu trzeci tytuł, czyli "Biedronka i inni mieszkańcy łąki" – książka, która mnie osobiście spodobała się najmniej, co wcale nie mówi o niej źle. Wręcz przeciwnie. Jest niezmiernie ciekawa, ale... za dużo w niej robaków, które wyglądają jakby zaraz miały wyjść z kartek. Tu ukłon dla ilustratora. Świetnie sobie poradził. Oczywiście biedronki są śliczne, ale na łące żyje wiele innych bożych stworzonek. Niestety, ja od dziecka mam uraz do dotykania nawet zdjęć robali, więc dla mnie to za wiele. Myślę jednak, że wielu dzieciakom właśnie dlatego może się ona szczególnie podobać. Na dołączonej do książki płycie CD znajduje się opowieść, której towarzyszą odgłosy przyrody i quiz.
Moja ocena całej serii jest naprawdę bardzo wysoka. To solidna porcja wiedzy w bardzo ładnej, przejrzystej odsłonie. Dodatkowym plusem są oczywiście płyty, które urozmaicają przyrodniczą przygodę. Mam nadzieję, że w serii ukaże się jeszcze więcej tytułów.
Gorąco polecam dla dzieciaków w każdym chyba wieku. 
 
 
Książkę przeczytałam dzięki życzliwości Wydawnictwa Jedność

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz