Fragment mojej recenzji został umieszczony na okładce powieści "Skazaniec. Z bestią w sercu" Krzysztofa Spadło

Fragment mojej recenzji „Korony śniegu i krwi” został umieszczony na okładce powieści Elżbiety Cherezińskiej – „Niewidzialna korona” (wyd. Zysk i S-ka)

poniedziałek, 14 września 2015

Jezus z Nazaretu. Od wjazdu do Jerozolimy do Zmartwychwstania – Joseph Ratzinger (Benedykt XVI)

Oprawa: twarda
Liczba stron: 327
Tytuł oryginału: Jesus von Nazareth, Teil 2. 
Vom Einzug in Jerusalem bis zur Auferstehung
Przekład (z niemieckiego): o. Wiesław Szymona OP
ISBN: 978-83-7660-222-6

Druga część "Jezusa z Nazaretu" autorstwa papieża Benedykta XVI – jak zresztą wyraźnie wskazuje podtytuł – traktuje o ostatnich ośmiu dniach Jezusa, czyli okresie pomiędzy Niedzielą Palmową a Niedzielą Zmartwychwstania Pańskiego. 
Książka jest dogłębną, naprawdę drobiazgową analizą "krok po kroku" tych kilku dób. Benedykt XVI analizuje i interpretuje słowa i gesty samego Jezusa, ale często sięga również po wypowiedzi i czyny otaczających Go ludzi – apostołów, uczonych w Piśmie, w końcu i Jego katów. Wszystko to zaś rozważa na tle ówczesnych przepisów, zwyczajów i światopoglądu. Zestawia swoje wnioski z tymi, które już wcześniej pojawiły się u Ojców Kościoła i późniejszych komentatorów, biblistów, naukowców. Dzięki temu "Jezus z Nazaretu" jest dziełem o szerokich horyzontach, dziełem światłym, naprawdę wybitnym. 
Choć książka napisana jest językiem naukowym, czyta się ją niemal z wypiekami na policzkach. Myślę jednak, że dla osób nie obeznanych ze specyficznym słownictwem teologicznym może to być ciężki orzech do zgryzienia. 
Porywająca historia ostatnich dni Chrystusa na ziemi, jego całkowitego oddania się człowiekowi, zawierzenia Bogu, okrutnej śmierci za grzechy całej ludzkości to jednak coś znacznie więcej niż tylko opowieść. To próba znalezienia odpowiedzi na pytania, które wciąż mamy, mimo upływu od tamtych wydarzeń aż dwóch tysięcy lat. To również niesamowite świadectwo wiary papieża.
Jest to pozycja, która z pewnością każdego czytelnika zmusza do przystanięcia i zastanowienia się nad treścią jego wiary. Czynnik ten może trochę spowolnić proces czytania, jednak warto delektować się dziełem papieża Benedykta.
Dzisiaj krótko i zwięźle, ponieważ "Jezus z Nazaretu. Od wjazdu do Jerozolimy do Zmartwychwstania" to nie jest książka, o której się pisze – to książka, którą po prostu należy przeczytać. Szczególnie jeśli uważa się za chrześcijanina.
Dodatkowym atutem jest piękne wydanie, w eleganckiej, twardej oprawie. Nie mam żadnych uwag co do błędów.Książkę przeczytałam dzięki życzliwości Wydawnictwa Jedność


Książka przeczytana w ramach Wyzwania:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz