Fragment mojej recenzji został umieszczony na okładce powieści "Skazaniec. Z bestią w sercu" Krzysztofa Spadło

Fragment mojej recenzji „Korony śniegu i krwi” został umieszczony na okładce powieści Elżbiety Cherezińskiej – „Niewidzialna korona” (wyd. Zysk i S-ka)

wtorek, 4 lipca 2017

Historia Kościoła w datach i faktach – Stephan Kotzula

Wydawnictwo: Jedność
Kielce 2017
Oprawa: twarda
Liczba stron: 263
Tytuł oryginału: Kirchengeschichte in Daten & Fakten
Przekład (z niemieckiego): 
Ks. dr Tomasz Gocel
ISBN: 978-83-7971-434-6
"Historia Kościoła w datach i faktach" to doskonała pozycja dla wszystkich interesujących się historią chrześcijaństwa, jego doktryny, rozwoju liturgii, zakonów i duchowością. W przystępny, przejrzysty i bardzo wygodny sposób, ukazuje czytelnikowi najważniejsze wydarzenia i zmiany, jakie następowały w Kościele na przestrzeni lat. 
Na pozór książka ta wydaje się nie być "wygodna". Twarda oprawa, grube karty, które dodają pozycji na wadze, poziomy układ. Okazuje się jednak, że nic bardziej mylnego. Owszem, książka może rzeczywiście nie jest wagowo lekka, ale to przecież nie jest powieść, którą zabieramy ze sobą na plażę. Poziomy układ pozwala na ukazanie kilku ważnych aspektów, na których autor książki się skupił. Układ pionowy, bardziej tradycyjny, by to uniemożliwiał, a przynajmniej znacznie utrudnił. W układzie pionowym musielibyśmy otrzymać albo bardzo małą czcionkę, albo bardzo dużą księgę. Wychodzi zatem, że wybór formatu jest właściwy.
Przechodząc jednak do najważniejszego, czyli treści. Książka składa się z sześciu części, odpowiadających kolejnym okresom. I tak mamy Kościół starożytny, średniowieczny, w epoce nowożytnej, następnie zaś XIX i XX wiek do Soboru Watykańskiego II, Kościół XX wieku po Soborze i na koniec początki trzeciego tysiąclecia Kościoła. Po rozłożeniu stron otrzymujemy tabelę zajmującą dwie strony. Z boku widzimy przedział czasowy, czyli lata, jakie obejmują dane treści. Dalej kolejne "rubryki" tabeli czyli kolejno: Historia świata, Działalność misyjna, Rozwój doktryny, Zakony, święci i duchowość, Kościół i społeczeństwo, Liturgia i życie chrześcijańskie oraz Chrześcijańska sztuka i muzyka. Wszystko to łącznie daje bardzo przejrzysty obraz rozwoju Kościoła. 
Można czytać po kolei konkretną "rubrykę", można porównywać zdarzenia mające miejsce w różnych dziedzinach życia Kościoła i świata. Jak kto woli. Układ taki daje naprawdę spore możliwości i pozwala na spojrzenie na historię chrześcijańskiego świata z nieco innej, znacznie szerszej, perspektywy. Jednocześnie leksykon ten umożliwia porównywanie tego, co działo się na płaszczyźnie życia religijnego z wydarzeniami i prądami życia świeckiego. 
Na samym końcu znajdujemy leksykon osób, który ułatwia poszukiwanie konkretnych postaci, ze wskazaniem stron, na których znajdują się wzmianki o nich.
Leksykon "Historia Kościoła w datach i faktach" to ponad trzy tysiące wydarzeń, jest więc co studiować. 
Wydanie wprowadzone na polski rynek przez Wydawnictwo Jedność zostało poszerzone o wiadomości dotyczące wydarzeń i osób związanych z naszym krajem, a także zawiera wydarzenia po roku 2008 (czyli po roku wydania niemieckojęzycznego). Jest zatem bardziej kompletne od swego oryginału. 
To najbardziej aktualne (sięga roku 2016) na naszym rynku kompendium wiedzy, które dodatkowo jest przygotowane w bardzo przystępny sposób, tak by łatwo było wszystko znaleźć i porównać. Dobre jest zatem również dla kompletnych laików, którzy chcieliby poznać historię Kościoła bez konieczności studiowania opasłych tomiszczy, choćby ze względu na sprawę tak prozaiczną jak brak czasu.
Polecam zatem wszystkim zainteresowanym, mniej czy bardziej, tematem. Myślę, że ten leksykon przydać się może właściwie każdemu.


Książkę przeczytałam dzięki życzliwości Wydawnictwa Jedność

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz