Fragment mojej recenzji został umieszczony na okładce powieści "Skazaniec. Z bestią w sercu" Krzysztofa Spadło

Fragment mojej recenzji „Korony śniegu i krwi” został umieszczony na okładce powieści Elżbiety Cherezińskiej – „Niewidzialna korona” (wyd. Zysk i S-ka)

środa, 8 lipca 2015

Wiara w pytaniach i odpowiedziach. Przewodnik chrześcijanina



Wydawnictwo: Jedność
Kielce 2015
Oprawa: twarda
Liczba stron: 287
Tytuł oryginału: Croire. Giuide de la foi chretienne
Przekład (z francuskiego): Marzena Radomska
ISBN: 978-83-7971-033-1






Doskonałe kompendium wiedzy dotyczącej chrześcijaństwa. Tak właśnie można by w skrócie określić tę pozycję. Dotyka bowiem wielu tematów dotyczących wiary w Jedynego Boga i Jezusa Chrystusa.
Książka podzielona została na trzy części. Pierwsza omawia fundamenty wiary, druga traktuje o życiu chrześcijańskim, trzecia natomiast skupia się na modlitwie i życiu duchowym. Przejrzyście wydana, zawiera liczne cytaty w Pisma Świętego oraz świętych Kościoła. Czytelnik znajdzie w niej zarówno to, co dla praktykujących chrześcijan oczywiste, jak i wiedzę nie tak powszechną.
Biblia, jako Święta Księga trzech wielkich religii, tłumaczona na setki czy tysiące języków, wbrew pozorom wcale nie jest tak dobrze znana. Owszem, słyszymy wyjątki z niej w czasie niedzielnych mszy, ewentualnie na liturgii w ciągu tygodnia, ale wiele osób nigdy po nią samodzielnie nie sięga, widząc w niej księgę trudną i napisaną skomplikowanym językiem. Z pewnością całkiem spory odsetek tych, którzy uważają się za wierzących, a nawet praktykujących, nie potrafiłoby odpowiedzieć na pytanie, ile rzeczywiście ksiąg zawiera Biblia. Zatem kilka słów wyjaśnienia na temat tego, kto ją napisał, w jakim czasie, jak się kształtowała i o czym de facto mówi zdaje się bardzo logicznym rozpoczęciem takiego przewodnika.
Życie chrześcijańskie to jednak nie tylko niedzielna liturgia, od czasu do czasu chrzest, ślub czy pogrzeb, ale znacznie więcej. To codzienność i świadczenie o swej wierze. Czym zatem jest Eucharystia i co z sobą niesie? Co daje człowiekowi chrzest i na jakie problemy mogą napotkać rodzice nowonarodzonego dziecka w czasie poszukiwania odpowiednich rodziców chrzestnych? Kim jest papież i czy zawsze ma rację? W drugiej części przewodnika skupiono się na wielu trudnych pytaniach codziennego życia, próbując dać czytelnikowi wskazówki, gdzie sięgać, gdy pojawiają się pytania, wątpliwości, problemy.
W końcu modlitwa. Wbrew pozorom wcale nie taka łatwa i oczywista. Bo klepanie Zdrowasiek to jeszcze nie modlitwa. Czym więc jest, jak się do niej dobrze przygotować? Także o znaczeniu różnych gestów i słów oraz o wielu sposobach indywidualnej i wspólnotowej modlitwy. Kilka słów o formacji i nowych ruchach we współczesnym Kościele.
Czy można chcieć więcej? Można, oczywiście. Jednak nie na poziomie książki, która ma być „jedynie” przewodnikiem, drogowskazem. Gdy jedziemy na wakacje i kupujemy przewodnik to nie liczymy, że z niego dowiemy się wszystkiego. Ma on za zadanie wskazać nam to, co najważniejsze i najciekawsze, ewentualnie najbardziej kontrowersyjne. Dalej musimy szukać sami, poznawać okolicę z bliska, rozmawiać z ludźmi. Tak samo jest z przewodnikiem chrześcijanina. Znajdziecie w nim pewne wskazówki, co i jak, ale jeśli chcecie rzeczywiście poznać wiarę chrześcijan to musicie poszukać głębiej i sięgnąć po bardziej wyczerpujące tę tematykę pozycje.
Książka wydana jest bardzo ładnie. Położono duży nacisk na wygodę czytania, na przejrzystość, logiczną kolejność i spis treści, po którym łatwo się poruszać. Znalazłam w tekście dwie literówki, więc też jest dobrze. Mam kilka  uwag (chyba trzy)dotyczących pewnych prawd, co do których nie jestem przekonana, że sprawa jest taka prosta, jak ją w książce przedstawiono. Polemizowałabym z przynajmniej dwoma fragmentami, które z tego, co się orientuję, nie do końca odpowiadają kościelnym przepisom i mogą osobę niezorientowaną wprowadzić w błąd, jednak pozostawiam to na razie sobie do doczytania i sprawdzenia.
Ogólnie rzecz ujmując, pozycję tę polecam szczególnie osobom, których formacja jest raczej (nie ubliżając nikomu) przeciętna, bądź też są na takim etapie jak ja, czyli czytają wszystko, co wiary dotyczy, by pogłębić swą wiedzę i zrozumieć tajemnice, które dotąd były głęboko ukryte. Jeśli jednak ktoś czytuje papieskie encykliki i zna OWMR to nie będzie z tej pozycji zadowolony.









Książkę przeczytałam dzięki życzliwości Wydawnictwa Jedność




Książka przeczytana w ramach Wyzwania:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz