Fragment mojej recenzji został umieszczony na okładce powieści "Skazaniec. Z bestią w sercu" Krzysztofa Spadło

Fragment mojej recenzji „Korony śniegu i krwi” został umieszczony na okładce powieści Elżbiety Cherezińskiej – „Niewidzialna korona” (wyd. Zysk i S-ka)

poniedziałek, 26 października 2015

Dekoracje na Adwent i Boże Narodzenie – Csörgő AnikóWydawnictwo: Warszawski Dom Wydawniczy
Warszawa 1993
Oprawa: twarda
Liczba stron: 63
Tytuł oryginału: Adventtől Karácsonyig
Przekład (z węgierskiego): Hejj Botond
Fotografie: Laszlo Budahazi 
i Peter Korniss
ISBN: 83-85558-89-6
Za niecałe dwa miesiące Wigilia. Jako że jestem bożonarodzeniowym freakiem – w moim domu rozpoczęły się zatem pierwsze przymiarki do nadchodzących Świąt. Jednym z ich przejawów jest lektura polecanej dzisiaj książki.
Album, bo spokojnie tak można tę pozycję nazwać, podzielony został na siedem części i opatrzony wstępem, w którym Autor pokrótce opisuje okres świąteczny, począwszy od Adwentu, a na święcie Trzech Króli kończąc. Dalej przechodzi kolejno do Adwentu i związanych z nim przygotowań. Przedstawia historię tego okresu i pochodzenie związanych z nim zwyczajów. Skupia się tu przede wszystkim na adwentowych wieńcach, choć wspomina również choćby o kalendarzach adwentowych.
W dalszej części przedstawia różne, mniej i bardziej standardowe, dekoracje związane z okresem okołobożonarodzeniowym. Nie jest to jednak suchy, pseudonaukowy tekst. W książce tej znajdziecie instrukcje i opisy, jak wykonać poszczególne ozdoby, z czego możecie skorzystać, co znaleźć w domu, jak to najlepiej wykorzystać. Poza tym bardzo ważnym elementem "Dekoracji..." są przepiękne zdjęcia, które inspirują i wprowadzają w prawdziwie świąteczny klimat.
Poza dekoracjami, Autor poświęca kilka stron kuchni, bo jak każdy doskonale wie, stół świąteczny to nie zwyczajna niedzielna herbatka. Kilkanaście przepisów, które są zupełnie nietradycyjne dla Polaka, mogą wzbogacić Wasze kulinarne doznania, choć mnie akurat ten rozdział niespecjalnie przekonał. Pewnie dlatego, że jestem tradycjonalistką jeśli chodzi o wigilijne i bożonarodzeniowe potrawy. Ponadto stół to również jego oprawa – obrus, zastawa, świece, serwetki. O wszystkim tym będziecie mogli poczytać.
Aniko nie zapomina również o różnych stylach ubierania choinek, a nawet o różnych rodzajach drzewek, choć akurat jego rady w tej kwestii stoją w opozycji z moimi spostrzeżeniami. Jednakże o gustach się nie dyskutuje, a opinię innych zawsze warto poznać.
Na zakończenie jeszcze kilka słów o tym, jak zaangażować dzieci w przygotowania do Świąt, co mogą zrobić, jak pomóc i jak spędzić ten czas w naprawdę niezwykłej i podniosłej atmosferze. I ostatnie strony o pakowaniu prezentów i tym, jak ważne jest to, by dołożyć starań również w tej kwestii.
Jednym słowem jest to album, który inspiruje i pobudza do działania. Podpowiada w wielu kwestiach, a jednocześnie cieszy oko pięknymi fotografiami. Jeśli mogę się do czegoś przyczepić to chyba jedynie do jednostronnego justowania tekstu, które strasznie mnie drażni i które zawsze krytykuję. Poza tym – album naprawdę wart poznania.Książka przeczytana w ramach Wyzwania:Książka przeczytana w ramach Wyzwania:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz