Fragment mojej recenzji został umieszczony na okładce powieści "Skazaniec. Z bestią w sercu" Krzysztofa Spadło

Fragment mojej recenzji „Korony śniegu i krwi” został umieszczony na okładce powieści Elżbiety Cherezińskiej – „Niewidzialna korona” (wyd. Zysk i S-ka)

czwartek, 10 lipca 2014

Fronda LUX nr 71

Wydawnictwo: Fronda
Warszawa 2014
Oprawa: miękka
Liczba stron: 288
ISSN: 1231-6474

Już po raz drugi mam okazję zapoznać się z kwartalnikiem Fronda LUX po jego "renowacji". Czy jest to nowe, odświeżone spojrzenie trudno mi oceniać, jednak mogę przyznać, że jest to spojrzenie ciekawe i wbrew pozorom wcale nie takie jednoznaczne, jak niektórzy mogli by się spodziewać po piśmie katolickim. 
Po kolei jednak.Tematem przewodnim numeru 71 są... meczety i maczety. Czyli z polskiego na nasze – spojrzenie na islam i jego wpływy na dzisiejszy świat Zachodu oraz chrześcijaństwo. Oczywiście nie cały numer poświęcony jest tej tematyce, bo sporo jest również innych tekstów, choćby o... futbolu (w końcu Mundial zdarza się co 4 lata). Nie zamierzam omawiać każdego z tekstów, wskażę Wam jedynie te, które moim zdaniem zasługują na szczególną uwagę – spis treści zawiera bowiem aż 34 pozycje.
Zacznę od "Zachodu przed upadkiem" Moniki Bartoszewicz. Analizując sytuację XX i początków XXI wieku, autorka próbuje odpowiedzieć na pytanie jaka jest przyszłość zachodniego świata, zachodniej cywilizacji i tego wszystkiego, co jest nam dobrze znane i co, jak się zdaje, uważamy dzisiaj za pewnik. Czy rzeczywiście powinniśmy, czy może najwyższy czas, byśmy przyjrzeli się sytuacji?
Bardzo zainteresowały mnie ankiety dotyczące islamu. Badanym zadano dwa pytania: o to, czy islam jest sojusznikiem czy wrogiem Kościoła katolickiego oraz czy jest sojusznikiem czy wrogiem zachodniej cywilizacji. W magazynie przedstawiono odpowiedzi 12 osób. Są to młodzi ludzie, niektórzy wierzący, inni nie, niekoniecznie katolicy. Co ciekawi najbardziej to różnorodność tych odpowiedzi i ich uzasadnienia. Warto się z nimi zapoznać i zastanowić nad własną odpowiedzią na te dwa pytania.
Dwa kolejne "punkty programu", które chciałabym Wam szczególnie polecić to artykuł zatytułowany "Jerozolima naszych marzeń" oraz wywiad z ocalałą z getta polską Żydówką będącą chrześcijanką, która obecnie mieszka w Hajfie. Oba teksty obrazują współczesne miasta Izraela. Obrazy te dość znacznie chyba odbiegają od naszych wyobrażeń, a każdy z nich jest inny i to nie tylko dlatego, że dotyczą różnych miast.  Jerozolima przedstawiona została bardzo krytycznie, natomiast Hajfa pozytywnie. Te dwie różne perspektywy i dwa zupełnie różne spojrzenia na współczesny Izrael są bardzo istotnymi głosami w dyskusji na temat tego, co dzieli, a co łączy chrześcijan, Żydów i muzułmanów. W moim odbiorze były to dwa najważniejsze teksty tego numeru.
Polecę Wam jeszcze bardzo ciekawy artykuł dotyczący "nowej ewangelizacji", ojca Kolbego i roli mediów w pracy misyjnej. Zaskoczył mnie ten punkt widzenia i muszę przyznać, że Tomasz Terlikowski dał mi sporo do myślenia.
Na koniec interesujące spojrzenie na... muzykę sfer. Temat chyba dość słabo znany szerszym rzeszom, tym bardziej więc warto się z nim zapoznać. Szczególnie, że autorka świetnie sobie z nim poradziła. Jeśli zatem chcecie dowiedzieć się czegoś więcej o platońsko-pitagorejskim trójdzielnym systemie obejmującym kategorie musica mundana, musica humana i musica instrumentalis to zajrzyjcie koniecznie do artykułu Antoniny Karpowicz-Zbińkowskiej.
Podsumowując – numer w dużej mierze poświęcony jest zagadnieniom dotyczącym przenikania się kultur we współczesnym świecie: zagrożeń i korzyści z tego płynących oraz przyszłości świata, który dzisiaj postrzegamy jako kulturalny i nazywamy Zachodem.
Okładka przyciąga wzrok i intryguje. Aż chce się zobaczyć, co kryje środek, szczególnie, że pismo jest pokaźnej grubości. Poręczne, zmieści się do torby plażowej, czy plecaka, możecie więc bez obaw zabrać Frondę LUX na wakacje. Jedyne, czego mogę się przyczepić to to, że niektóre z tekstów mają kiepską korektę. Nie wiem, z czego to wynika, bo dotyczy to jedynie części, a nie całości numeru.


Kwartalnik przeczytałam dzięki życzliwości Wydawnictwa Fronda

Kwartalnik przeczytany w ramach Wyzwania:
 

1 komentarz:

 1. My partner and I absolutely love your blog and find almost all of your post's to be
  just what I'm looking for. Do you offer guest writers to write content in your case?
  I wouldn't mind producing a post or elaborating on many of the subjects
  you write regarding here. Again, awesome web log!


  Feel free to visit my web-site :: baseball

  OdpowiedzUsuń